یکشنبه, 29 دی 1398
بازدید 571 بار شنبه, 18 خرداد 1398 ساعت 08:51 نوشته شده توسط 

 

 پرداخت 250 میلیارد تسهیلات به همکاران بدون مراجعه حضوری 

 

 

تکتادر عرف اقتصادی، «شرکت تعاونی» مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف هستند یا تناسبی مشابه دارند برای دستیابی به منافع مشترک گردهم می‌آیند و در حقیقت بهم کمک می‌کنند؛ به این شکل که سرمایه معینی را در میان می‌گذارند و دسته‌جمعی مشکلی را حل می کنند. همکاران سازمان تامین اجتماعی در استانهای تهران و البرز هم از شهریور ماه سال 92 یک شرکت تعاونی از نوع «اعتبار» با مجوز و نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس کرده اند و اکنون در صدد گسترش آن هستند تا همه همکاران سراسر کشور بتوانند از مزایای عضویت در آن بهره مند شوند.

 

به گزارش روابط عمومی تکتا به نقل از نشریه تامین، به منطور اطلاع از نحوه عضویت در این شرکت تعاونی و مزایای عضویت در آن با علی اشتری ماهینی، مدیرعامل تعاونی اعتباری کارکنان تامین اجتماعی استانهای تهران و البرز گفتگو کردیم.

 

شرکت تعاونی کارکنان سازمان تامین اجتماعی تهران و البرز از کی شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر چه تعداد عضو دارد؟

شرکت تعاونی اعتبار کارکنان تأمین اجتماعی استانهای تهران و البرز با اخذ مجوز از بانک مرکزی، در اسفند ماه سال 93 و با حضور مدیر عامل وقت سازمان، مرحوم دکتر نوربخش و همچنین دکتر راعی، قائم مقام سازمان و جمعی از مدیران ارشد و همکاران در سالن اجتماعات ستاد مرکزی رسماً افتتاح شد. تعداد سهامداران این شرکت تعاونی تا پایان اردیبهشت امسال 3 هزار و 327 نفر و تعداد وام گیرندگان آن هزار و 441 نفر بوده که به آنان در کل 25 میلیارد و 129 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده و 138 نفر هم متقاضیان در انتظار دریافت تسهیلات هستند. مبلغ سرمایه اعضا 3 میلیارد و 921 میلیون تومان و مبلغ موجودی بانک 2 میلیارد و 706 میلیون تومان است.

نحوه تعامل و ارتباط تعاونی با سازمان چگونه است و سازمان تامین اجتماعی تا کنون چه اقدامات حمایتی از این شرکت تعاونی انجام داده است؟
حداکثر تعامل فی مابین این تعاونی اعتبار و سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد که از جمله آنها می توان به مراد ذیل اشاره کرد: حسب دستور معاون اداری و مالی سازمان، در تمامی شعب و مراکز درمانی سازمان یک نفر از همکاران شاغل به عنوان رابط تعاونی اعتبار تعیین شده که سایر همکاران با مراجعه به آن فرد می توانند امور مربوط به تعاونی اعتبار را پیگیری کنند. همین طور اداره کل امور مالی سازمان مجوز کسر مبلغ پس انداز ماهیانه اعضاء را به همه واحدهای بیمه ای و درمانی صادر کرده و به این ترتیب تمامی پس انداز ماهانه اعضاء از فیش حقوقی آنها در زمان پرداخت حقوق و مزایا کسر و به حساب تعاونی اعتبار واریز میشود. مورد دیگر این که اداره کل امور مالی سازمان مجوز کسر اقسط وام گیرندگان از تعاونی اعتبار را به همه مراکز بیمه ای و درمانی صادر کرده و بر این اساس مبلغ اقساط وام گیرندگان از تعاونی اعتبار از فیش حقوقی آنها در زمان پرداخت حقوق و مزایا کسر و به حساب تعاونی اعتبار واریز می شود. از دیگر تعاملات شرکت تعاونی با سازمان تامین اجتماعی می توان به این موارد اشاره کرد: تخصیص کدینگ حسابداری جهت پس انداز و اقساط سهامداران در سیستم حسابداری مراکز بیمه ای و درمانی سازمان، دریافت تسهیلات از سازمان به مبلغ یک میلیارد تومان جهت افزایش نقدینگی تعاونی اعتبار در ابتدای سال گذشته، تخصیص فضای مناسب اداری جهت استقرار دفتر مرکزی تعاونی اعتبار در تهران، اعزام یک نفر از همکاران رسمی سازمان تحت عنوان مأمور جهت اشتغال در تعاونی اعتبار، برگزاری جلسات بین مدیران ارشد سازمان با مدیران تعاونی اعتبار به صورت مستمر و ارائه گزارشات مالی و اقدامات انجام شده و موافقت سرپرست سازمان و اعلام آن به بانک مرکزی در اسفندماه سال 96 به منظور توسعه فعالیت این تعاونی اعتبار به سراسر کشور به منظور بهره مندی تمامی همکاران از خدمات این مجموعه که پیش بینی می کنیم مجوز مربوطه را حداکثر تا پایان سال 98 اخذ کنیم.

پذیره نویسی در شرکت تعاونی اعتبار چگونه است؟
مطابق ضوابط، زمانهایی برای عضویت همکاران به تعاونی اعتبار مشخص می شود که در این بازه زمانی تمامی همکارانی که حقوق خود را از واحد حسابداری شعبه و مراکز درمانی دریافت می کنند، البته به غیر از نیروهای جایگزین؛ می توانند با مراجعه به رابطین و تکمیل فرم پذیره نویسی به عضویت تعاونی اعتبار در بیایند. این افراد در بدو ورود باید مبلغ 400 هزار تومان بابت یک سهم به حساب تعاونی واریز کنند و همچنین از ابتدای سال جاری، به ازای هر ماه، مبلغ 50 هزار تومان از حساب ایشان کسر خواهد شد. این نکته را هم بگویم که در حال حاضر بسیاری از شخصیتهای حقیقی و حقوقی سازمان از جمله سرپرست محترم سازمان آقای زدا، قائم مقام سازمان آقای دکتر راعی، اردلان معاون محترم اداری و مالی، امیری گنجه معاون اقتصادی و برنامه ریزی، کریم نژاد مدیرکل امور مالی سازمان، احمدی مدیرکل دفتر بازرسی مدیرعامل، حیدریان مدیرکل دفتر مدیرعامل، مهندس محمدی مدیرکل خدمات عمومی و رفاه، امینی مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور استانها، ربیع زاده مدیرکل دفتر نظارت و ارزشیابی امور استانها، بهروز کریمی مدیرکل امور نامنویسی، خانم ناهید حیدری مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران، سلامی مدیرکل استان البرز و سایر رؤسای شعبه و رؤسای مراکز درمانی تأمین اجتماعی عضو این شرکت تعاونی هستند.

عضویت در این شرکت تعاونی اعتبار چه مزایایی برای همکاران دارد؟
یکی از مزایای عضویت همکاران در تعاونی اعتبار دریافت تسهیلات مالی است که مبلغ آن از 5 تا 25 میلیون تومان است. یعنی اعضا می توانند با سپرده گذاری 5 تا 25 میلیون تومان به مدت 3 تا 9 ماه، این تسهیلات را دریافت کنند که مدت بازپرداخت آن از 15 تا 22 ماه است. پرداخت تمامی تسهیلات با نرخ 4 درصد واقعی است و برای دریافت آن نیازی به مراجعه همکاران به دفتر تعاونی اعتبار نیست. مبلغ تسهیلات هم در موعد مقرر بدون تأخیر یک روزه به حساب بانکی اعلام شده در فرم درخواست اعضاء واریز و اقساط در ماه بعد از فیش حقوقی آنها کسر می شود، لذا هیچ یک از متقاضیان تسهیلات اعم از شاغل و یا بازنشسته در محدوده جغرافیایی استانهای تهران و البرز نیاز به مراجعه حضوری به دفتر تعاونی اعتبار ندارند. این ویژگی صرفاً متعلق به تعاونی اعتبار است و هیچ یک از بانکها و مؤسسات مالی دیگر توان انجام این عملیات را ندارند.

غیر از دریافت تسهیلات چه؟
اعضای تعاونی اعتبار همچنین می توانند از مزایای رفاهی که برای سهامداران در نظر گرفته شده استفاده کنند. به این منظور ما با شرکت مدیران خودرو (mvm) تفاهم نامه ای منعقد کرده ایم. در این تفاهم نامه با معرفی و تعهد تعاونی اعتبار، همکاران متقاضی خرید اتومبیل به شرکت مذکور معرفی و با شرایط بسیار مناسب صاحب اتومبیل شده اند که زمان این تفاهم نامه اخیراً به پایان رسیده ولی درصددیم مجدداً نسبت به تنظیم تفاهم نامه جدید اقدام کنیم. همچنین سهامدارانی که تمایل به خرید موتور سیکلت بنزینی یا برقی داشته باشند با معرفی تعاونی اعتبار به شرکت یکتاز سیکلت کویر، وسیله نقلیه خود را بدون پیش قسط و پرداخت مبلغ آن در 12 قسط خریداری می کنند. اقامت در هتل 4 ستاره در شهر مقدس مشهد به صورت اقساط از دیگر مزایای عضویت در این شرکت تعاونی است. سهامدارانی که تمایل سفر به شهر مقدس مشهد را داشته باشند با معرفی نامه تعاونی اعتبار می توانند با پرداخت 40 درصد نقد و 60 درصد الباقی هزینه طی دو فقره چک از اقامت در هتل بهره مند شوند. سهامداران همچنین به منظور استفاده از تسهیلات بانکی با شرایط آسان می توانند با معرفی تعاونی اعتبار صرفاً با یک ضامن از کارتهای اعتباری یکی از بانکهای کشور به مبلغ تسهیلات 50 میلیون تومانی بهره مند شوند که این خدمت در شرف تنظیم تفاهم نامه می باشد. اعضای شرکت تعاونی همچنین می توانند از سفرهای خارجی پیش بینی شده به صورت اقساط بهره مند شوند که این بخش هم اکنون نیز در حال اجرا است. همینطور به منظور خرید لوازم خانگی تعاونی اعتبار در شرف تنظیم تفاهم نامه ای با یک فروشگاه زنجیره ای است تا سهامداران با ارائه معرفی نامه بتوانند اجناس موجود در فروشگاه را مطابق با قیمت نقدی آن و با نرخ صفر درصدی سود، به صورت اقساط 10 ماهه خریداری کنند. ما ارائه سایر خدمات از جمله مسکن و غیره را هم در برنامه داریم و امیدواریم پس از تکمیل و طی مراحل اداری، در آینده نزدیک آنها را خبررسانی کنیم.

به عنوان سوال آخر، همکاران استانهای تهران و البرز در صورت تمایل به عضویت در این شرکت تعاونی باید از کجا شروع کنند؟
همکاران بدوا به رابطین مستقر در مراکز بیمه و درمانی و در صورت لزوم به دفتر مرکزی تعاونی اعتبار مراجعه نمایند:

نشانی: سه راه آذری – نرسیده به آیت اله سعیدی نبش 8 متری بوتان – مجتمع اداری درمانی بعثت(جنب شعبه 6 / کمیسیون های پزشکی) ورودی درمانگاه طبقه دوم
تلفن: 66653524 – 66631197 – 66653469 - 66623584
وب سایت: www.tekta.ir
آیدی تلگرام : t.me/taavonieetebar
در پایان باید عرض کنم ما تعاونی اعتبار را بازوی توانمندی برای مدیران اجرائی سازمان میدانیم که میتواند ضمن افزایش انسجام سازمانی در شرایط بحرانی همکاران، نسبت به رفع آن اقدام نماید. همچنین ما درنیمه دوم تیرماه سال جاری مجمع عمومی سرنوشت سازی را خواهیم داشت که امیدواریم اعضاء با مشارکت فعال خویش در تثبیت و موفقیت این نهال نوپا سهیم باشند شک ندارم با تجمیع ظرفیت ها و پتانسیل یکایک سهامداران محترم به یکی از بنگاههای بزرگ اقتصادی تبدیل خواهیم شد و تمام نیازمندیهای خود را بدون مراجعه به سایر مراکز اقتصادی حل خواهیم نمود. یقین دارم با مشارکت همکاران فهیم و متخصص در امور اقتصادی و مالی و سایر نیروهای توانمند سازمان، مجموعه قدرتمندی را خواهیم ساخت که موفقیت خود را در گرو موفقیت دیگر همکارانمان ببینیم. بی شک در آینده نچندان دور هیچ کارمند سازمان تأمین اجتماعی را پیدا نخواهید کرد که عضو این مجموعه مقدس نباشد.
وظیفه دارم از تمامی مدیران ارشد سازمان خصوصا معاونت محترم اداری و مالی – مدیران کل محترم امور مالی و خدمات عمومی و رفاه تقدیر و تشکر نمایم.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید